Istebna - Jaworzynka - Koniaków

Koniaków - wieś o bogatej tradycji

Koniaków jest pełną uroku miejscowością położoną wśród malowniczych krajobrazów Beskidu Śląskiego. Znajduje się na wzniesieniu leżącym na wysokości 700 m n.p.m. w okolicy Ochodzitej. Wyróżnia się na tle innych miejscowości gminy Istebnej pod względem walorów krajobrazowych oraz niezwykle bogatej i żywej kulturze lokalnej.

Co warto zobaczyć?

Wśród miejsc wartych zobaczenia podczas pobytu w Koniakowie należy wymienić Chatę na Szańcach, Bacówkę i Izbę Pamięci Marii Gwarek. Chata na Szańcach jest siedzibą Galerii Sceny Sztuki i Kultury Regionalnej Tadeusza Ruckiego. Turyści mają okazję posłuchać ciekawych opowieści gospodarza poświęconych historii i tradycji Koniakowa, posłuchać góralskich pieśni granych na tradycyjnych instrumentach oraz kupić cenne, koronkowe pamiątki.
Izba Pamięci Marii Gwarek jest siedzibą Muzeum Koronki, gdzie można zobaczyć i kupić koronkowe wyroby, z których słynie Koniaków. Obiekt muzealny, o którym mowa jest wyjątkowym miejscem, ponieważ prezentuje koronki, z których Koniaków jest znany na całym świecie. Stanowią ważny symbol regionu i lokalnych tradycji.
Naprzeciw Chaty na Szańcach znajduje się wspomniana wcześniej Bacówka, gdzie można kupić tradycyjne pamiątki i smakołyki oraz skosztować specjałów regionalnej kuchni, np. oscypków czy kiełbasy z barana. Bacówka jest prowadzona przez Piotra Kohuta. Obok góralskiej chaty znajduje się sklepik z pamiątkami.

TROJWIES.INFO
Serdecznie witamy!

Kontakt 602 796 743