TROJWIES.
info
 
T
RÓJWIEŚ

  skidzka
e

B

Serdecznie witamy!
Nowy portal dla wypoczywjących w  Trójwsi Beskidzkiej.
Zapraszamy już wkrótce.
Nowy portal dla wypoczywjących w  Trójwsi Beskidzkiej.
Zapraszamy już wkrótce.

Istebna - Jaworzynka - Koniaków

Szlaki turystyczne w gminie Istebna

Obszar gminy Istebna słynie z pięknych zakątków, malowniczych krajobrazów i nieskazitelnej natury. Turyści chcący poznać walory przyrodnicze regionu powinni wybrać się na pieszą wędrówkę jednym z poniżej przedstawionych szlaków turystycznych.

Na Baranią Górę

Szlak turystyczny prowadzący na Baranią Górę jest oznaczony zielonym kolorem. Rozpoczyna się w Kiczorach, a następnie prowadzi przez Młodą Górę  do Bucznika położonego w gminie Istebna. Stamtąd wiedzie do kolejnej istebniańskiej miejscowości zwanej Zaolziem oraz do Chatki AKT na Pietraszonce, która jest studenckim schroniskiem turystycznym. Zielony szlak turystyczny prowadzi z niej do Schroniska PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą.
Dawniej znajdował się tam drewniany domek myśliwski Fryderyka Habsburga. Zabytek został przeniesiony do Wisły na ul. Lipową, a w jego miejscu postawiono schronisko dla turystów. Barania Góra, na którą prowadzi szlak, jest kopulastym szczytem wznoszącym się na wysokość 1220 m n.p.m. Mieści się tak rezerwat przyrody chroniący rzadki okazy flory, m.in. tocję karpacką, tojada morawskiego i wierzbownicę zwieszoną.

Do Koniakowa

Pieszy szlak turystyczny prowadzący do Koniakowa jest oznaczony kolorem żółtym. Trasa rozpoczyna się w południowej dzielnicy Wisły zwanej Głębcami. Wisła Głębce leży w malowniczej okolicy, gdzie zbiegają się potoki Łabajowa i Głębiczka, u stóp Kozińców i Kobylej.
Drugim przystankiem na trasie szlaku jest Przełęcz Kubalonka, która oddziela pasmo Stożka i Czantorii od Pasma Baraniej Góry. Przez przełęcz biegnie wiele pieszych szlaków turystycznych. Szlak, o którym mowa prowadzi następnie do Zaolzia w Istebnej, a stamtąd do Koniakowa.

Z Koczego Zamku do Zwardonia

Pieszy szlak turystyczny rozpoczyna się na wzgórzu Koczy Zamek i jest oznaczony kolorem niebieskim. Biegnie do Rupienki, a następnie na Sołowy Wierch, skąd prowadzi do urokliwej miejscowości Zwardoń, leżącej niedaleko masywu Sołowego Wierchu, tuż przy granicy. Znajduje się tam zabytkowe schronisko turystyczne zwane Dworcem Beskidzkim oraz Kościół Nawiedzenia NMP. Okoliczne obszary znajdują się pod ochroną Żywieckiego Parku Krajobrazowego, co świadczy o niezwykłych walorach przyrody. Wędrówka trwa około 2 godzin.

Z Koczego Zamku do Przysłopia

Pieszy szlak turystyczny rozpoczyna się na wzniesieniu Koczy Zamek i podobnie jak wyżej przedstawiona trasa, jest oznaczony niebieskim kolorem. Biegnie przez Przełęcz Koniakowską, kończąc się na polanie Przysłop położoną pod Baranią Górą, na wysokości 900 m n.p.m. Znajduje się tam schronisko turystyczne. Przysłop jest bardzo dobrym punktem wypadowym na Baranią Górę oraz wielu atrakcji turystycznych, m.in. do źródeł Wisły, Muzeum Turystyki Górskiej oraz Izby Leśnej. Czas wędrówki wynosi około 2 godzin.

Z Istebnej do Rupienki

Pieszy szlak turystyczny rozpoczyna się w punkcie PKS Istebna Las oraz jest oznaczony kolorem żółtym. Trasa biegnie kolejno przez Zaolzie Istebnej, centrum Koniakowa, aż do Rupienki, która jest malowniczą przełęczą położoną między zrębem Beskidu Śląskiego i Bramą Koniakowską. Pełni rolę przejścia między doliną Czadeczki położoną na zachodzie a doliną Czernej leżącą na wschodzie. Na północ od przełęczy znajduje się przysiółek Rupienka, od którego wywodzi ona swą nazwę. Przysiółek jest położony na stoku wzgórza Ochodzita. przez przełęcz Rupienkę biegnie też niebieski szlak turystyczny z Koczego Zamku do Zwardonia. Przewidywany czas wędrówki wynosi 1 godzinę i 30 minut.

Z Istebnej do Koniakowa

Krótki, pieszy szlak turystyczny jest oznaczony na żółto i prowadzi od punktu PKS Istebna Las, przez Zaolzie, aż do centrum Koniakowa. Zaolzie nie jest odrębną miejscowością, lecz częścią Istebnej leżącą nad Olzą. Prawy dopływ Odry tworzy tam malownicze krajobrazy, dlatego szlak jest jednym z najczęściej uczęszczanych przez turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości. W centrum Koniakowa znajduje się wiele ciekawych miejsc, m.in. Muzeum Koronki. Czas wędrówki jest równy około 1 godzinie i 15 minutom.

Z Istebnej do Głębc

Pieszy szlak turystyczny oznaczony na żółto jest nieco dłuższy od opisanego wyżej. Rozpoczyna się również w punkcie PKS Istebna Las, lecz biegnie do przysiółka Grzędula, a następnie do malowniczej przełęczy Szarcula, skąd prowadzi na Kubalonkę. Zalesiony, niezbyt wysoki szczyt obejmuje dwa nieco spłaszczone wierzchołki i wznosi się w Paśmie Baraniej Góry. Trasa biegnie z Kubalonki do dzielnicy Wisły, zwanej Głębce. Okoliczne krajobrazy są wyjątkowo piękne. Część miasta będąca celem wędrówki leży u stóp Kozińców i Kobylej, w zalesionej dolinie. Wędrówka trwa około 3 godzin.

Z Jasnowic na Stożek Wielki

Pieszy szlak turystyczny jest oznaczony żółtym kolorem. Biegnie z Jasnowic położonych na terenie Istebnej do Młodej Góry. Trasa prowadzi następnie przez Kiczory, aby zakończyć się na szczycie Stożka Wielkiego. Szczyt wznosi się w Paśmie Czantorii i posiada charakterystyczny, stożkowaty kształt, stąd nazwa. Jego stoki są porośnięte lasami bukowymi i iglastymi. Znajduje się na granicy polsko-czeskiej, a nieopodal znajduje się turystyczne przejście graniczne. Wędrówka trwa około 3 godzin i 30 minut.

Z tartaku do Kiczor

Pieszy szlak turystyczny jest oznaczony zielonym kolorem i rozpoczyna się w punkcie PKS Istebna Tartak. Następnie biegnie przez Prądowiec i Wilcze, skąd prowadzi na Młodą Górę, aż do Kiczor. Szczyt leży w Paśmie Czantorii, a jego stoki są porośnięte bukowymi i świerkowymi lasami. Znajduje się na granicy polsko-czeskiej, a w pobliżu znajduje się czeski rezerwat przyrody Pienisko. Stanowi bardzo dobry punkt widokowy na cały Beskid Śląski. Wędrówka trwa około 3 godzin.

Z tartaku do Przysłopia

Zielony, pieszy szlak turystyczny rozpoczyna się w punkcie PKS Istebna Tartak, skąd biegnie przez Zaolzie do Łączyna, które jest bardzo dobrym punktem wypadowym na Stecówkę i Baranią Górę. W okolicy znajdują się źródła Olzy otoczone pięknymi lasami. Następnie trasa biegnie przez Pietraszonkę do przełęczy Przysłop. Czas wędrówki wynosi około 3 godzin.

Z Kubalonki do Kiczor

Pieszy szlak turystyczny jest oznaczony kolorem czerwonym i rozpoczyna się na szczycie Kubalonki wznoszącym się na obszarze gminy Istebnej. Następnie biegnie przez Beskid aż do Kiczor. Czas wędrówki wynosi około 2 godzin.

Z Kubalonki do Przysłopia

Pieszy szlak turystyczny został oznaczony czerwonym kolorem i biegnie ze szczytu Kubalonki do Przełęczy Szarcula, aż do Stecówki, a stamtąd prowadzi prosto do Przysłopia. Wędrówka trwa około 2 godzin i 45 minut.